AUTA

Punkt zwrotny? – Mercedes-Benz EQC

Wizja jutra

4 września 2018 roku w muzeum sztuki Artipelag w Sztokholmie Mercedes przedstawił model EQC – w pełni elektrycznego kompaktowego SUV-a. Jest to pierwszy pojazd marki pod oznaczeniem EQ, które będzie oznaczać u Mercedesa gamę elektrycznych samochodów, tak jak E-Tron w Audi, czy BMW i ich i-series.
Nowe kształty

Patrząc na nadwozie nowego EQC można odnieść wrażenie, że widzimy model koncepcyjny. Jednak właśnie tak ma wyglądać produkcyjna wersja nowego Mercedesa. Gustownie skomponowane przednie reflektory, wyraźnie kontrastujące z przednim grillem – to nowości widoczne pierwszy raz u niemieckiego producenta. Tylne lampy połączone długą listwą, przechodzącą przez całą szerokość tylnej klapy – niczym w nowym Porsche Cayenne. Całość robi wrażenie i z pewnością model będzie wyróżniał się na drodze. Auto ma nieco ponad 4,7 m długości, więc nie jest aż takie „kompaktowe”.

Wnętrze

W środku SUV-a uwagę przyciąga szeroki ekran rozdzielony na 2: jeden wyświetlający zegary i drugi do obsługi multimediów. To akurat nie jest nowość, bo podwójny ekran to powszechny widok w nowych modelach tej marki. Pomimo dotykowych wyświetlaczy, w kabinie znalazły się także fizyczne przyciski, których najwięcej znajdziemy na kierownicy. Kierowca będzie mógł skorzystać z Mercedes-Benz User Experience czyli głosowego asystenta przywoływanego komendą: „Hej Mercedes” pokazanego po raz pierwszy w nowej klasie A. Co do materiałów użytych we wnętrzu, to można przewidywać, że zostaną użyte wysokiej jakości ekologiczne tworzywa.

Silnik i mechanika

EQC jest w całości elektryczny, więc pierwsze pytanie jakie się nasuwa to: „Jaki ma zasięg?” 450 km według danych NEDC. Silniki mają być umieszczone przy przedniej i tylnej osi. Ich łączna moc ma wynosić 407 KM (300 kW). Mercedes podkreśla, że samochód ma zapewniać balans pomiędzy mocą i wydajnością. Baterie są umieszczone w podłodze i ładowane poprzez m.in. system odzyskiwania energii podczas jazdy. Składać się mają z 384 ogniw o łącznej pojemności 210 Ah. Do 80 % EQC będzie ładować się w 40 minut.

Podsumowanie

Mercedes chce ostro namieszać w elektromobilności. Z pewnością EQC będzie wyjątkowym modelem. Eko-fani marki z grubym portfelem skuszą się na niego, bo jak powiedział dyrektor generalny Mercedes-Benz Cars: „EQC to samochód elektryczny, a jednocześnie w 100 procentach Mercedes”. Czekamy zatem do 2019 roku, aby samemu się o tym przekonać.

 

#Michał

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry